Koronavirüs'den Korunmak İçin Giyisilerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

15.05.2020 Tarihinde DeFacto tarafından yayınlanmıştır.
Dünyanın en büyük gündemi haline gelen Koronavirüs salgını; insanları hijyen ve temizlik anlayışlarında daha ayrıntılı düşünmeye ve olduğundan iki kat daha dikkatli olmaya itiyor. Bu durumun sonucu olarak ev içinde yapılan temizlikler, kişisel bakımlar ve kıyafet temizliği gibi rutinlerin hastalığı önlemek için daha özel yöntemler ile gerçekleştirilmesi de söz konusu hale geliyor. Uzman görüşlerine dayanarak yapılan uygulamalar arasında pek çok farklı yüzey ve dokunun en doğru şekilde temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi konusunda farklı yöntemler uygulanıyor. Dışarıda ya da ev içinde bedenden önce hava ya da dış nesneler ile ilk teması oluşturan giysilerin yıkanması ve dezenfekte edilmesi de sağlık açısından önem taşıyor. Covid19 tedbirleri kapsamında giysilerin yıkanma rutininde giysinin türüne göre yıkama ve kurulama işlemleri dikkat edilmesi gereken ilk basamaklar arasında yer alıyor. Eşyaların nemli tutulmaması ve yüz ile direkt temastan kaçınılması da alınabilecek önlemler olarak uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Koronaya Karşı Savaş İçin Giysiler Hangi Yöntemle Yıkanmalı?

Salgına karşı kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için alabileceğiniz etkili önlemlerden biri olan giysiler için doğru temizlik aşamalarının ilkini giysilerin doğru yöntemler ile yıkanması oluşturuyor. Dünyanın neredeyse her yerinde en yaygın yöntem olarak kullanılan çamaşır makineleri bu noktada bireylerin işlerini kolaylaştırarak yüksek sıcaklıklara kolayca ulaşmayı mümkün kıldığında en önemli yardımcılardan biri haline geliyor. Yapılan çalışmalar, virüsün kumaş gibi dokularda yaşama süresinin çok uzun olmadığı yönünde çalışma sonuçlarına varıyor olsa bile tedbirleri elden bırakmamak için giysileri olabildiğince yüksek sıcaklıklarda yıkamak gerekiyor. Çamaşır makinesinde sentetik karışımlı ürünlerin mümkünse en az 60 derecede yıkanması öneriliyor. Ayrıca yüksek devirde ve uzun süreli yıkama yapmak da koronavirüsü öldürmek için çok daha etkili bir yöntem olarak kullanılabiliyor.

Yıkamada suyun sıcaklığı, devir ve süre gibi özelliklere ek olarak deterjan kullanımı da son derece yüksek öneme sahip. Virüsün sabun, alkol ve buna benzer dezenfektanlara karşı dayanıksız olduğu ve korunmak için bu ürünlerin her daim aktif bir biçimde kullanılması gerekliliği bilindiğinden çamaşır yıkama işlemi sırasında da bol ve kaliteli deterjan seçeneklerini değerlendirmek riski en aza indiriyor. Beyaz ve doku olarak dayanıklı giysiler için yıkama sırasında çamaşır suyu kullanmak da uzmanların tavsiye ettiği bir yöntem oluyor. Çamaşır suyunun güçlü yapısı virüsün canlı kalmasına olanak vermiyor.

Hassas Kumaşlar İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Görüldüğü üzere Covid19'dan korunmak için en önemli etkenleri sıcaklık ve dezenfektan etkili kimyasallar oluşturuyor. Ancak bazı durumlarda kıyafet ve diğer tekstil ürünlerinin çok yüksek sıcaklıklarda yıkanması mümkün olamayabiliyor. Zira ipek, şifon ve saten gibi hassas kumaşlar, yüksek sıcaklara dayanıklı olma özelliği göstermiyor. Böyle durumlarda yapılması gereken olabilecek maksimum sıcaklığı kullanmak ve deterjan miktarını arttırmak oluyor. Böylece kumaşın her bir noktasına nüfuz edecek ürün virüsün tamamen temizlenmesine olanak sağlıyor.

Ayrıca bütün kıyafetler için geçerli olan bir diğer yöntem ise kıyafetlerin havadar ve kuru ortamlarda saklanmaları. Yapılan araştırmalar koronavirüsün kuru ve nemsiz ortamlarda hayatta uzun süre kalamadığını gösteriyor. Bu nedenle giysileri iyice havalandırmak ve dışarı ile temasın ardından giysileri yaşam alanlarından uzakta tutmak da virüsten korunmak için yapılabilecekler listesine ekleniyor. Her ne kadar yaşam süresi kısıtlı olsa da giysi ve diğer aksesuarlara dokunduktan sonra eller yıkanmadan yüz, göz ve kulaklara dokunulmaması gerektiği de pek çok uzmanın ortak görüşü.

Siz de bu günleri sağlıklı bir biçimde atlatmak için DeFacto'dan aldığınız giysileri doğru yöntemler ile yıkayın; bu yolla kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın!

En son yazılar