2020 ile hayatımıza giren 20 Yenilik

18.05.2020 Tarihinde DeFacto tarafından yayınlanmıştır.
2020 yılı tüm dünyada insan hayatını tamamen değiştiren olayları da beraberinde getiriyor. Koronavirüs salgını gibi evrensel bir dertle baş edilmeye çalışılan 2020 yılında, yaşam tarzı, tüketim alışkanlıkları, moda algısı ve sosyal ilişkilerde tutum hızla değişim gösteriyor. İşte 2020 yılında hayatımıza giren 20 yenilik...

1. Uzaktan da Eğitim Olur(muş)

Gelişen teknolojinin faydalarının doyasıya kullanıldığı 2020 yılı, öğrenci ve öğretmenlere hayatlarının en ilginç deneyimlerini yaşatıyor. Ekranlar aracılığıyla, toplu chat ve görüntülü konuşma odalarında ders işlenirken, paylaşılan ekranlar, slide showlar ve videolarla dersler renklendiriliyor. Öğrenciler ve öğretmenler aralarındaki kilometrelerce mesafeye rağmen, online sınıflarda buluşarak ders işliyor. Eğitimin uzaktan versiyonunda dersler dikkat süresi nedeniyle çok daha kısa olurken, televizyondan tablete her şey bir ders aracı olarak işlev görüyor.

2. Temizlik mi Hijyen mi?

2020 yılına dek dezenfektan ile tanışmamış nesiller bugün en iyi dezenfektan markalarını tartışacak düzeyde bilgi sahibi görünüyor. 2002 yılı temizlik alışkanlıklarımızı hijyen merakı ile değiştiriyor. Sıradan temizleyicilerin yerini kolonya, dezenfektan, antibakteriyel sabun ve çamaşır suyu alıyor. Çamaşırlar 60 veya 90 derecede yıkanarak temizlenirken, mikrop öldürmenin doğal yolları sirke ve karbonat ile bulunuyor.

3. Sanal Partimize Katılmak İster misin?

Arkadaşlarla akşam laflamanın yerini görüntülü konuşmalar alırken, kalabalık grupların online uygulamalar üzerinden buluşup sanal sofralar kurması, online partiler vermesi alışkanlık oluyor. Herkes bilgisayarının veya telefonunun başına hazırlanıp geçerek, adeta gerçeküstü bir platformda gerçek ilişkiler kurmanın hasretini dindirmeye çalışıyor. Bir akşam dertleşme, bir akşam parti etkinlikleri ile sosyalleşiliyor.

4. Temas Etmeden Selamlaşalım

Selam verirken sarılan, öpen, el sıkışan insanlar, 2020 yılıyla beraber birbirinden kaçmayı öğreniyor. Ayakla selamlaşma veya el hareketleri ile merhabalaşma trendleri kendini hızla metrelerce mesafeden yüksek sesli sohbetlere bırakıyor. Dokunmadan iletişim beden diline kısa sürede yeni bir alışkanlık getiriyor. Mesafe ihtiyacı marketlerde, bankalarda, sokakta, postanelerde hissediliyor. Yerlere yapıştırılan sticker'larla mesafeler korunarak sıra beklemenin yolu öğretilirken, kimi ülkelerde yan yana yürümenin yasaklandığı biliniyor. Türkiye'de de belki ilk kez özel araçlarda iki kişi bile yan yana oturamıyor. Araçta iki kişi varsa, yolcunun şoförün arka koltuğunda olması şart koşuluyor.

5. Para Elimizin Kiri!

Paranın elin kiri olduğu deyimi 2020 itibarıyla gerçeğe dönüşüyor. Temassız kartlar bir anda temel ihtiyaçlar arasında yer almaya başlarken nakit para kullanımı en aza iniyor. Paraya eldivenle dokunanlar, parayı ıslak mendillerle silenler çoğalıyor. Elbette bu ihtiyaca yanıt vermek için, neredeyse tüm bankalar da artan EFT ve havale ihtiyaçlarına ücretleri indirerek yanıt veriyor. Kredi kartı kullanımının artması sonucu minimum ödeme tutarları da %20'ye çekilerek temassız kart kullanımının artırılması hedefleniyor.

6. Ev Aktiviteleri ile Vakti Değerlendirme

İnsanlar evde vakit geçirdikleri bu dönemlerde, ev içi aktiviteler için bolca araştırma yapıyor. Aktivite ihtiyacı artarken her ev adeta bir anaokulu misali çeşit çeşit aktiviteye sahne oluyor. Evdeki simlerle kar küresi yapanlardan, CD'lerden kukla imal edenlere kadar yaratıcılık sergileri her gün sosyal medyayı süslüyor.

7. Bakım İhtiyaçları Değişiyor

Kişisel bakımda alışkanlıklar yerini ev içi alternatiflere bırakıyor. Saçlarını kendi kesenler, partnerlerini tıraş edenler, evde saç boyayanlar bakım ihtiyaçlarının değiştiğine işaret ediyor. Daha güzel görünmesi için alınan saç boyaları, yerini en iyi beyaz kapatan boyalara bırakıyor.

8. Öğrenmenin Sınırı Yok

Evde geçirilen zamanda, öğrenme aşkıyla dolu yetişkinler online webinarların, workshopların olduğu sitelere adeta akın ediyor. Dünyanın dört bir yanından uzmanların evlerinize konuk olduğu sistem, bilgi ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor. Sabah online yoga dersiyle başlayan gün, öğlen yemek yapma webinarı, akşam üstü dijital pazarlama trendlerine dair bir workshop, akşam ise meditasyon seansı ile son buluyor. Dünyanın her yerinden uzmanlar 2020 yılının evde yaşam trendine, bilgiye ücretsiz erişim desteği ile yanıt veriyor.

9. Evden Dünyayı Gezelim

Ulaşımın yerini erişim kolaylığı alıyor. Dünyanın farklı ülkelerini adımlamak mümkün olmasa da insanlar gezme ihtiyaçlarını sanal turlar ile karşılıyor. Sokakları, ülkeleri, müzeleri online olarak gezerek evinin konforunda dünya turu yapanların sayısı her geçen gün artıyor.

10. Hobilerinizi Keşfedin!

2020 yılı hobilerde de derinden bir değişimin ayak seslerini duyuruyor. Spor salonlarında geçirilen saatler yerini salona serilen matlarla yapılan ev egzersizlerine bırakırken, balkon bahçeciliği gereği, ekmek yapma denemeleri evde yaşamı keyifli hale getiren hobiler doğuruyor.

11. Tüketim Trendleri Değişiyor

Pandemi dönemlerinde, temizlik konusunda merakın ve iğrenme güdüsünün artışı özellikle tuvalet kağıdı, deterjan, sabun gibi maddelerin temel tüketim ürünleri arasında üst sıralara yükselmesine neden oluyor. Bu kadar da değil, özellikle geçmiş toplumsal travmaların ve karne ile yağ alınan zamanların hikayeleri ile büyüyen bugünün yetişkinleri mutfaklarında stok dolapları hazırlıyor. Kuru erzakların, baklagillerin, teneke teneke yağların, sütlerin ve suların saklandığı evlerin her biri bugün birer depoyu andırıyor. 2020 yılı temel ihtiyacın beslenme olduğunu insanoğluna bir kez daha hatırlatıyor.

12. Dijital Alışveriş ile Market Kapında

2020 yılı dijital alışverişin hayatımızdaki yerini de hızla artırıyor. İnternetten sipariş verilen ürünler kısa sürede kapınıza ulaşıyor. Bu sayede bir yandan ihtiyaçlar karşılanırken bir yandan hediye alma isteğinde tatmin yaşanıyor. Beklenmedik bir anda kapıyı çalan paketler, özenle açılıyor. Aradığınız her şeyi internetten bulabileceğiniz günümüz dünyasında her yaştan insan temassız teslimat ve ödeme ile hijyenik koşullarda, evden çıkmadan ihtiyaç karşılamayı öğreniyor.

13. Ev Modası: Rahatlık ve Şıklık Bir Arada

Sokak stili konsepti yerini ev kombinine bırakıyor. Hem rahatlık hem de şıklık vadeden kombinlere talep hızla artarken, "görüntülü konuşma makyajı nasıl olmalı" gibi yenilikçi öneriler de bloglarda göze çarpıyor. Giyim, makyaj modasının hızla uyum sağladığı ev karantinası, kendi trendlerini yaratıyor.

14. Sosyal Medyada Meydan Okuma Yarışı

Eskiden gezilen, görülen yerler paylaşılarak "like" toplanırken bugünlerde "tbt" yani geçmiş zamanın paylaşımları yeniden gündeme getiriliyor. Sokaklarda gelişen akımlar yerine evde yastık giyme gibi iç mekanlarda yapılabilen paylaşımlar hızla yayılırken challenge'lar ile herkes birbirine meydan okuyor. Dikkat çekme ve merak edilme arzusu hiç kaybolmazken, değer gören şeyler arasında "en çok kabaran ekmeği yapabilmek" gibi yeni maddeler oluşuyor.

15. Nostalji İhtiyacı, Özlem Duyulan Çocukluk

Eski güzel günlerin hasretle anıldığı 2020 yılında nostalji ihtiyacı da yeniden baş gösteriyor. Televizyon kanalları art arda eski dizilerini yayına alırken, radyo tiyatroları da yeniden hayat buluyor.

16. Online Konserler, Tiyatro Oyunları Evinizde

Sanat ihtiyacı 2020 yılında dijital mecralardan karşılanıyor. Dünyanın en ünlü orkestraları, operaları ve tiyatroları eserlerini ücretsiz erişime açıyor. Dijital dünyanın hiç olmadığı kadar çok ve kaliteli ücretsiz eser bulundurduğu bugünlerde ünlü isimler instagram üzerinden ev konserleri planlıyor.

17. Dış Giyimde Yeni Aksesuarlar: Maske ve Eldiven

Lateks eldivenin ve ameliyat maskesinin bir dış giyim aksesuarına dönüşeceği 2020 yılından önce hayal bile edilemezken bugün gerçekleşiyor. Öyle ki ülkeler arası maske savaşları yaşanıyor.

18. Evrene Gönderilen Mesajlar Out, Farkındalık In

Evrene son 10 yılda gönderilen pozitif mesajların 2020 yılında yerini bulmadığının anlaşılması üzerine farkındalık trendi yeni bir akım olarak hızla yayılıyor. Mindfulness adı verilen üçüncü dalga psikoloji akımı, olumlu düşünme gibi pozitif yaklaşımların yerine başına ne gelirse kabullenme önerisi sunarak bu dönemki psikolojik destek ihtiyacını karşılıyor.

19. Doğa ile Barışma

2020 yılı, insanlığın doğaya çektirdiği eziyeti su yüzüne çıkarıyor. Yalnızca birkaç haftalık karantina sonrasında hayvanların şehirlere dönmesi, havanın temizlenmesi görüldüğünce doğa ile barışın mümkün olduğu ispatlanıyor. Bugün şehirde yaşayan birçok kişi karantina sonrasında doğal yaşam hayalini hayata geçirmek konusunda adım atmayı planlıyor.

20. Yaşamın Anlamı Gerçekten Ne?

Can tehlikesine rağmen işe gitmek zorunda olanlar, ev hapsinde eşiyle ilk kez bu kadar uzun süreyi yan yana geçirenler hayatlarında aldıkları kararları yeniden gözden geçiriyor. 2020 yılında salgının üstesinden gelen ilk ülke olan Çin'de boşanmaların ve evlilik taleplerinin yükselmesinin nedeni de bu sorguya bağlanıyor. Hayatın kısalığı, pamuk ipliğine bağlılığı ile yüzleşen insanlar radikal değişiklikler için belki de ilk kez cesaret buluyor.

En son yazılar