Koronavirüs'den Korunmada Maskenin Önemi

20.05.2020 Tarihinde DeFacto tarafından yayınlanmıştır.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eş zamanlı olarak yayılan Covid-19 salgını, insanların belirli ürünlerine ihtiyacı olmasına almasına neden oluyor. Bu ürünler arasında ise başlıca maske, kolonya ve dezenfektan var.

Maske Nasıl Takılmalı, Nasıl Kullanılmalı?

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilerde maske kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:
 • Tıbbi maskenin; burun, ağız ve çeneyi içerisine alan ön kısmına hiçbir zaman dokunulmamalıdır. Kazara dokunulursa, eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanmalı veya alkol içerikli el antiseptiği (kolonya veya dezenfektan) ile ovalanmalıdır.
 • Tıbbi maske kullanım sırasında kirlenir, nemlenir veya yırtılır ise mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir.
 • Tıbbi maskeler kesinlikle ortak kullanılmamalıdır.
 • Kullanılmış tıbbi maskenin kirlenmediği düşünülse bile asla tekrar kullanılmamalıdır.
Maskenizi Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanır.
 • Su ve sabunun olmadığı durumda eller 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanır.
 • Maske; katlı kısmı dış tarafta kalacak, üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır.
 • Maske lastikli ise maskenin yanlarındaki lastikler kulak kepçesinden geçirilerek takılır.
 • Maske ipli ise maskenin üst taraflarındaki ipler kulakların üstünden geçirilerek başın arka kısmında bağlanır, alt kenarlarındaki ipler ensede bağlanır.
 • Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir.
 • Maske; burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin verilmeyecek şekilde takılır.
Maske Nasıl Çıkarılmalıdır?
 • Maske; burun, ağız ve çeneyi içine alan, yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısma dokunulmadan çıkarılmalıdır.
 • Lastikli ise kulak arkasındaki lastiklerden çıkarılır.
 • Maskeyi çıkardıktan sonra eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanır.
 • Su ve sabunun olmadığı durumda eller 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanır.
DeFacto 3 Katlı Telli Cerrahi maske bu kullanıma uygundur. DeFacto pandemi süreci boyunca maske, siperlik yüz aksesuarlarının önemini çok iyi kavrayan bir marka olarak siz değerli müşterilerimizin kullanımı için birbirinden farklı antibakteriyel ürünleri geniş ürün yelpazemize kazandırdık.

Bu pandemi sürecinin en korunaklı ürünlerinden yüz koruyucu siperlikler yüze virüsün sıçramasından korunmasına yardımcı olur. Lastikli kafa bandı ile genişliği ayarlanabilir. Alın bandı sayesinde iz yapmaz. Alına gelen bölüm yumuşak süngerli. Sabit şeffaf koruyucu. Maske ile beraber kullanılması tavsiye edilir.

Maskelerin Moda Serüveni

Son yıllarda gençler arasında müzik gruplarıyla moda olan aksesuarların başında özel tasarım maskeler geliyor. Bu yıl dünya çapında yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle maskelerin hem insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunun anlaşılması, hem de bir aksesuar olarak popülerliğinin artmasıyla beraber maskeler gündelik yaşamımızın vazgeçilmez parçaları arasında yerini sağlamlaştırdı. Antibakteriyel kumaştan üretilen yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir maskeler hediye alternatifleri arasında da kendine yer buluyor.

DeFacto baskılı yıkanabilir maskeleri ise özellikle bu süreçte Covid-19 salgınından korunmayı normal bir hale getirmek için eğlenceli baskılar ile tasarlıyor. Esnek yapısı ile yüze tam uyum sağlayan Defacto baskılı maskeler 50 yıkamaya kadar dayanıklıdır. Bu maskeler esnek yapısı ile yüze tam uyum sağlar. Kolayca takılıp çıkarılabilir. Antibakteriyel kumaştan üretilmiş baskılı maskelerimizde ayrıca bir cep bölmesi de yer alıyor. Bu ürünler ise medikal ürün/tıbbi maske değildir, yalnızca aksesuar amaçlı kullanım için uygundur.

Üzerinde farklı tarzlara uygun desenler taşıyan maskeler yaratıcı kombinler yapmak mümkün kılıyor. Hayatımıza sosyal mesafenin girdiği bu dönemde DeFacto olarak modanın merkezine maskelerin de yerleşeceğini öngörüyoruz.

Türkiye’de, tüm dünyayı eş zamanlı olarak etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı milletçe mücadele sürmeye devam ediyor. Bu zorlu süreci dayanışma ruhu içinde atlatmanın önemine inanan bir marka olan DeFacto, tüm imkanlarını bu süreç için seferber ediyor. 8 Nisan 2020 tarihinde ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına 1 milyon maske ile destek olacağını açıklayan DeFacto, kampanyaya katkısını sürdürmek için 21 Nisan 2020 tarihinde ek 1 milyon daha maske bağışlayacağını duyurarak toplam maske bağışını 2 milyona çıkardı.

Kaynak : https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/videolar

En son yazılar