Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin Alınabilecek Hijyenik Önlemler

23.05.2020 Tarihinde DeFacto tarafından yayınlanmıştır.
Covid-19 salgını ile birlikte hastalıklardan korunmak, olası salgınların yayılmasını engellemek ve sağlıklı bir hayat sürmek için hijyen ve temizliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Virüslerden korunmaya yardımcı olacak hijyen önlemlerini başlıklar altında topladık. Hadi birlikte bu maddelere göz atalım.

Ellerimizi Yıkarken Nere Dikkat Etmeliyiz

Yapılan araştırmalarda ellerde 100-1.000 adet/cm² mikroorganizma yaşadığı tespit edilmiştir. Ellerimiz ile gün içerisinde dış yüzeylere devamlı temas halinde olduğumuz için bu yüzeylere de yaşayan bakteri ve virüsler ellerimiz vasıtasıyla vücudumuza nüfus edebilmektedir. Peki el temizliğinde nerelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle ellerimizi gün içerisinde toplu kullanıma açık yüzeylere temas ettiğimizde, yemek yapmadan önce ve sonra, diş, ağız, yüz, göz temizliği yapmadan önce, tuvaletten sonra, gıda maddelerine dokunmadan önce ve sonra sıklıkla yıkamalıyız. Sıraladığımız bu işlemler yapılmasa dahi ellerimizi gün içerisinde mutlaka 2 saatte bir yıkamalıyız.

Ellerimizi yıkarken ise uzmanlar ideal el yıkama süresinin 30 saniye olduğunu vurguluyor. Tavsiye edilen el yıkama şekli şu şekildedir:
  1. Akan suda ellerinizi ıslatın.
  2. Yeterli miktarda sabun ile ellerinizi sabunlayın.
  3. Sabunu ellerinizin yüzeyine eşit miktarda dağıtın.
  4. Sabun ile avuç içlerini ve parmak aralarını güzelce ovalayın.
  5. Her iki baş parmağınızı diğer elinizle ovalayınız.
  6. Parmaklarınızı diğer elinizin avuç içine sürerek temizleyiniz.
  7. Parmak içlerinizi avuç içinizde dairesel olarak ovalayınız.
  8. Daha sonra ise su ile elinizde sabun kalıntısı kalmadığına emin olana dek ellerinizi durulayınız.
Virüs ve Bakterilerden Korunmak İçin Giysilerimizi Nasıl Yıkamalıyız

Bakteri ve virüslerden korunmak için uzmanlar giysilerin çamaşır makinesinde 60 derecede yıkanmasını öneriyor. 60 derece sıcaklıkta, yüksek devirde, yeterli miktarda deterjan ile giysiler yıkanırsa deterjan ısı ile birlikte kıyafetlerin üzerinde bulunan bakteri ve virüslere nüfus ederek onları yok edebiliyor. Yıkama yaparken çamaşır suyu kullanımı da virüs ve bakterileri yok etmek için uzmanlar tarafından tavsiye edilen yöntemlerden biri. Ancak çamaşır suyu ile yıkama yapmadan önce çamaşırların beyaz ve çamaşır suyuna dayanır nitelikte olmasına dikkat etmeliyiz.
Her giysi 60 derece sıcaklıkta yıkanmaya uygun olmayabiliyor. Daha düşük ısıda yıkanması gereken giysilerde bakteri ve virüsleri yok etmek için çözüm olarak uzmanlar yıkama sırasında kullanılacak deterjan miktarının artırılmasını öneriyor. Böylece yıkama sırasında su deterjan vasıtasıyla daha etkili bir şekilde bakteri ve virüslere nüfus ederek yok edilmesini sağlayabiliyor.

Giysilerinizi yıkamadan önce mutlaka etiklerinde yer alan yıkama talimatlarını okumalıyız.

Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Covid-19 salgını ile birlikte maske kullanımı salgının yayılmasını önlemek ve salgın hastalıklardan korunmak için çok önemli hale geldi. Günlük giysiler, ayakkabılarımız gibi artık maskelerde kıyafetlerimizin bir parçası. Tek kullanımlık beyaz maskeler, telli maskeler, cerrahi maskeler, desenli maskeler, antibakteriyel maskeler gibi birçok maske çeşidi mevcut. Peki maske kullanırken hangi noktalara dikkat etmeliyiz?

Öncelikle maskeyi yüzümüze takmadan önce ellerimizi iyi bir şekilde yıkamalıyız. Daha sonra maskemizi yüzümüze tam oturacak şekilde takmalıyız. Gün içerisinde ellerimiz ile maskeye dokunmamaya dikkat etmeliyiz. Maskeye dokunmamız durumunda mümkünse maskemizi değiştirmeliyiz. Maskemizi çıkarırken yüzümüze dokunmamaya dikkat etmeliyiz. Mutlaka maskeyi çıkardıktan sonra ellerimizi bol sabunla güzelce yıkamalıyız. Eğer yıkanabilir bir maske kullanıyor isek her kullanımdan sonra maskemizi bol deterjan ile yıkayıp hava alan bir yerde kurutulmalıyız.

Gıda ve Market Ürünlerini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Market alışverişinde gıda ürünlerini seçerken mutlaka paketli ürünleri almaya dikkat etmeliyiz. Marketten gelen ürünlerin bir süre açık havada bozulmamalarına dikkat ederek bekletmek virüs ve bakterilerden korunmak için öneme sahiptir. Ambalajsız ürünleri ve sebze ve meyve gibi gıda ürünlerini çok iyi bir şekilde su ile yıkamalıyız. Et gibi ürünler pişirilmeden yememeliyiz. Gıda ürünlerine dokunmadan önce ve dokunduktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
Paket yemekler sipariş verilen yemeklerde evinizde mikro dalga fırın var ise bir iki dakika bekletmesi alınabilecek bir başka önemlerden biridir. Paket serviste ambalaj kaynaklı bulaşma riskini en aza indirmek için paket içerikleri temiz tabak ya da kaplara boşaltılmalı, restorandan gelen kaplar ve poşetler çöpe atılmalı, sonrasında eller doğru şekilde yıkanmalı veya dezenfekte edilmelidir.

Kargo İle Gelen Paketlerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Korona virüs ve bazı diğer virüs çeşitleri katı ve plastik yüzeylerde 2-3 güne kadar yaşayabilmektedir. Eğer enfekte olmuş biri daha önce kargo ile gelen pakete dokunmuşsa kargo paketleri de risk teşkil edebiliyor. Bunun için alınacak önlemlerden bazıları şu şekilde; Kargo paketi elimize ulaştıktan sonra 2 – 3 gün hava alabilen ve güneş gören bir yerde karantina altına almalıyız. Karantina süresini tamamlayan ürünler eğer mümkünse dezenfekte edilmelidir. Kargo paketlerine dokunduktan sonra mutlaka ellerimizi yüzümüze ve gözümüze götürmeden çok iyi bir şekilde yıkamalıyız.

En son yazılar