Son zamanlarda herhangi bir güzellik bakımı önerisini takip ettiyseniz şüphesiz ki Gua Sha yüz masajı tekniğinden haberdarsınızdır. Şık, pürüzsüz ve değerli taşlardan yaratılan Gua Sha taşı, lenfatik sistemi harekete geçirerek güzellik üzerinde oldukça etkili sonuçlar vadetmektedir. Aslında geçmişi oldukça eskilere dayanan bu teknik, varlığından haberdar bile olmadığınız elmacık kemiklerini ortaya çıkarma, akşamdan kalma göz torbalarını giderme ve cilt parlaklığını artırma yetenekleri sayesinde pek çok kişinin güzellik rutininin bir parçası haline gelmiştir. Fakat Gua Sha tam olarak nedir ve küçük bir taş nasıl bu kadar çok güzellik faydası sunabilir? Cevapları keşfetmek için Gua Sha’nın dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

gua sha nedirGua Sha Nedir?

Temeli geleneksel Çin tıbbına dayanan Gua Sha, orijinal olarak vücutta kullanılmak üzere tasarlanmış bir masaj aletidir. Çincede "Gua" kazımak, "Sha" ise hastalık anlamına gelir. Aslında geleneksel Gua Sha masajının prensibi, kötü enerjileri yok etmek, eklem ve kas ağrılarını gidermek için akupunktur noktalarını uyararak cilde masaj yapmaktır. Bu teknik, toksinleri serbest bırakan ve kan dolaşımını aktive eden lenfatik drenajı sağlamak için sırt, bacak, boyun veya kolları kuvvetli bir şekilde ovalamaktan oluşur. Yüz için Gua Sha, yüzün hatlarına mükemmel uyacak şekilde tasarlanmış ve birçok fayda sağlayan gül veya yeşim taşı kullanılarak yapılan bir cilt masajı tekniğidir. Vücut için yapılan gua sha masajının aksine, çok daha yumuşak bir harekettir.

Gua Sha Yüz Masajının Ardındaki Felsefe

Geleneksel Çin tıbbına göre qi veya chi, vücutta akan enerjiyi ifade eder. Uzak Doğu felsefesinde, insanların sağlıklarını ve esenliklerini sağlamak için qi’nin dengelenmesi ve serbestçe akması gerektiğine inanılır. Enerjinin dengelenmesi için lenfatik sistemin harekete geçirilerek iltihaplanmanın önlenmesi gerektiği düşünülür. Bu anlamda cildin yüzeyine masaj yapmanın bu enerjiyi parçalamaya, iltihabı azaltmaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olduğu varsayılır. Gua Sha’nın vücuttaki etkisi gibi yüzde de qi'yi hareket ettirmenin ve kas gerginliğini kırmanın, güzelliği artırdığına inanılmaktadır. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar az acı verir çünkü iltihap, rahatsızlık, gerginlik ve şişkinlik azalır. Ayrıca kendinize bakım yapmanın keyfi de paha biçilemez.

Gua Sha Yüz Masajının Faydaları

Yüz için yapılan Gua Sha taşı masajının, cilt tipiniz ne olursa olsun, pek çok faydası vardır. Modern tıp tedavilerine alternatif bir yöntem olan Gua Sha yüz masajı, ilk kullanımdan itibaren cildin kalitesi üzerinde etki eder ve uzun vadede gözle görünür etkiler sunar. Ancak Gua Sha masajından en iyi sonuçları alabilmeniz için düzenlilik oldukça önemlidir. Peki Gua Sha taşı ne işe yarar?

 • Kan Dolaşımını Uyarır: Gua Sha taşı hassas ve zarif bir şekilde olsa da cildin lenfatik sistemini ve kan dolaşımı uyarıldığı için dokuların oksijene kavuşmasına yardımcı olur. Böylece cildinizde anında canlanma etkisini hissedebilirsiniz.
 • Yüz Bakımı Etkisi Verir: Cildin hücrelerini tamamen harekete geçirerek parlaklığın artmasına ve daha canlı bir görünüme kavuşmaya destek olur. Bu anlamda Gua Sha masajından sonra kendinizi adete profesyonel cilt bakımından çıkmış gibi hissedebilirsiniz.
 • Göz Altı Torbalarını Azaltır: Uykusuz veya yorgun bir günün ardından sabah işe gitmek için kalktığınızda şişmiş veya yorgun görünen gözlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca kronik olarak da göz altı morluğu ve torbalarına sahipseniz bunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Toksinleri Atar: Daha sağlıklı ve temiz görünen bir cilt için toksinlerin ve iltihaplanmaların azalması gerekir. Etkili bir Gua Sha masajı lenfatik sistemi harekete geçirdiği için bu zararlı birikimlerin yok olmasına destek sunar.
 • Anti-aging Bakım Yapar: Cildi gererek ve uyararak yapılan tüm Gua Sha masaj yöntemleri aynı zamanda pürüzsüz ve sıkı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur. Düzenli kullanımda kırışıklık görünümünün azalmasına da neden olabilir.
 • Rahatlatır: Uzun ve yorucu bir günün ardından kendinizi daha iyi hissetmek için masajdan daha iyi bir yöntem yoktur. Gua Sha masajı anında gevşetir, gerginliği atmanızı sağlar ve kendinizi iyi hissettirir. Gua Sha’yı yüz bakımı ritüelinize aromatik yağlarla ekleyerek daha iyi hissedebilirsiniz.

Gua Sha Taşı Nasıl Seçilir?

Gua Sha taşları konusunda biraz araştırma yaptıysanız pek çok farklı alternatifle karşılaşmış olabilirsiniz. Geleneksel Çin tıbbında her birgua sha masajının faydaları taşın etkisi ve yararları farklıdır. Gua Sha hangi taştan olmalı sorusunun yanıtı için taşların açıklamalarını inceleyebilirsiniz.

 • Yeşil Yeşim Taşı: Sıkı kasları şekillendirmek, kaldırmak ve çalıştırmak için en iyi taşlardan biridir. Geleneksel anlamda, negatif enerjiden korunmaya yardımcı olması ve pozitifliği teşvik etmesi için yeşil yeşim taşını tercih edebilirsiniz.
 • Beyaz Yeşim Taşı: Şişlik ve ödem görünümünü azaltmak için en etkili seçenekler arasında yer alır. Antik Çin'de değerli bir taş olan beyaz yeşimin, vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneklerine sahip olduğu düşünülür.
 • Ametist: İltihaplı ciltleri dengelemek ve sivilceleri yatıştırmak için kullanılır. Ayrıca, tahriş olmuş cildi sakinleştirmek ve sezgisel bir zihne ilham vermek için ametist tercih edebilirsiniz.
 • Rose Quartz: Akneye meyilli ciltler, ince çizgiler ve kırışıklıklar için en etkili sonuçları sunar. Gerginliği azaltmak ve kendini sevme duygularını teşvik etmek için de harikadır.
 • Sodalit: Aşırı gergin kasları gevşetmek ve dengeli bir cilt sağlamak için harikadır. Aşırı çalışan sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olduğu için daha rahat ve sakin hissetmenizi de sağlar.

Gua Sha Taşı Şekli Nasıl Seçilir?

Gua Sha taşının birkaç şekli vardır. Ancak en yaygın olanları, kalp şeklinde 2 uçlu ve kanat şeklinde 3 küçük uçlu olan taşlardır. Yüzün farklı bölgelerine mükemmel uyum sağlamak için Gua Sha'nın genellikle düz, daha yuvarlak ve bir veya daha fazla oyuk olan bir kenarı bulunur. Kalp şekli yüz hattını belirginleştirmek için idealdir. Çünkü bu tasarım, iki nokta arasındaki boşluk sayesinde çeneyi kavramayı sağlar. Kanat şekli ise tüm yüzün kaldırılması için mükemmeldir. Aynı zamanda burun ve ağız hatlarına masaj yapılmasını sağlar.

Gua Sha Nasıl Kullanılır?

Gua Sha taşı ve şekli kadar nasıl masaj yaptığınız da oldukça önemlidir. Yüzün farklı bölgelerinde Gua Sha taşını nasıl kullanabileceğinizi keşfetmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Cildinizi temizledikten sonra cömertçe nemlendirici bir su püskürtün ve Gua Sha taşının mükemmel bir şekilde kaymasına yardımcı olmak için nemli cilde birkaç damla organik yüz yağı uygulayın.
 • Taşı boyun bölgesinde cildi aşağıdan yukarıya doğru kaldıracak şekilde nazikçe uygulayın.
 • Gua Sha taşının yuvarlak uçlarını çene hattına yerleştirerek çene çizgisini takip edin ve kulaklara kadar kaydırın.
 • Yanakları burnun kenarından şakaklara kadar kaldırın.
 • Gua Sha'nın yuvarlak ucunu gözün iç köşesinden şakaklara kaydırarak göz çevresini açın.
 • Gua Sha'nın ucunu kaşlar boyunca şakaklara doğru kaydırın.
 • Rahatlatıcı bir etki için şakaklara hafifçe masaj yaparak bitirin.

Parlak ve canlı bir cilde kavuşmak için Gua Sha taşıyla yüz masajını her akşam ve sabah güzellik rutininize ekleyebilirsiniz.