Sepetim (0 Ürün)
GİRİŞ YAP

Elma Derisi Koleksiyonu

22 Ürün Sayısı
Görünüm:
loading

Elma Derisi ile Doğaya Dönün

Dünya, sonu gelmez bir dönüşümün içerisindedir. Bu dönüşümün en önemli ayağını gelişen teknoloji oluşturmaktadır. Teknolojinin ilerlemeye ara vermeden devam etmesi ile toplumsal olarak insanların doğaya verdiği zararın azaltılması için çalışmalar da yapılmaktadır. Nitekim hayvansal ürünlerin tüketimi, farklı alanlar içerisinde yer alırken, bu tüketime bağlı olarak hayvanların öldürülmesi gibi sorunlar da baş göstermiştir. Özellikle deri üretimi içerisinde gerçek hayvan derisinin kullanılması ve bu durumdan kaynaklı tüketim ihtiyacına sektörün cevap vermek için hayvanlara zarar vermesi sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Bu durumların karşısında durmayı düstur edinmiş bir bakış olarak vegan kavramı ortaya çıkmaktadır. Bu kavram özelinde hayvansal ürünlerin kullanılmaması prensibi bulunmaktadır. Nitekim her canlının yaşam hakkı bulunduğu gibi bu hakkın ihlali de farklı kavramlar çerçevesinde değerlendirilebilmektedir. Tüm bu durumların ışığında, geri dönüştürülebilir kaynaklar oluşturmak adına çalışmaların sürdürüldüğünü söylemek mümkündür. Bu noktada geri dönüşüm kıyafet hammaddesi oluşturmak adına doğa içerisinde farklı alternatifler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerden bir tanesi ise elma derisi olarak son yıllarda ortaya çıkmış olan elmanın çekirdek ve kabuğundan oluşturulmuş deridir.

Vegan Bakış Açısıyla Stilinizi Belirleyin

Moda kavramı toplumsal yaşam içerisinde birey hayatını derinden etkilemektedir. Bu etkiler kimi zaman detaylı incelendiğinde farklı düşünceleri içerisinde barındırmaktadır. Nitekim küreselleşen dünya içerisinde bilgi yayılımı oldukça fazladır. Buna bağlı olarak düşüncelerin toplumlar içerisinde ilerleyerek bireyin yaşamına etkisi hızlı biçimde gerçekleşebilmektedir. Fikirlerin yaygın etkisi her geçen gün artarken beraberinde yeniliklerin gelişimini de getirmektedir. Bu duruma istinaden geri dönüşüm ürünleri son yıllarda artan talep ile beraber farklı kategorilerde yerini almaktadır. Özellikle giyim sektörünün içerisinde filizlenen vegan giyim seçenekleri, farklı alternatifler ile birlikte hayat bulmaktadır. Son yıllarda Hindistan cevizi gibi farklı bitkisel kaynakların kullanılması ile oluşturulan lif tabanlı kumaşların yanı sıra gerçek deri kullanımının önüne geçmek ve hayvan hayatını koruma altına almak amaçlı oluşturulan elma derisi bireylerin yaşamında önemli bir yere kavuşmuştur. Bu hammadde kullanımı ile birlikte birbirinden farklı alanlarda yenilikler oluşturulmasına ön ayak olunmuştur. Bu anlamda oluşturulan giyim sektöründe deri tabanlı ürünler de yön değiştirmiş ve sürdürülebilir giyim seçenekleri de yeni alternatifler ile kullanıcı beğenisine sunulmuştur. Bu sayede sanayileşme ile gerçekleşen ilerleme sürecinde ekolojik dengenin sekteye uğramasına bağlı olarak ortaya çıkan sorunlara yeni alternatifler ile çözüm getirilmiştir demek doğru bir söylem olacaktır.

Deri Sevenler için Farklı Bir Alternatif

Deri, kullanım olarak yaygın olmasının yanı sıra farklı alanlara adapte olmaya yatkın yapısı ile karşımıza çıkmaktadır. Giyim aksesuarlarından mobilyalara, araç içi döşemelerden farklı alan kaplamalarına kadar pek çok kategori altında kullanılabilmektedir. Ancak hayvan temelli oluşu ile birlikte artan talep sonucunda bireylerin hayvan hayatlarını riske atması durumu söz konusudur. Bu anlamda hayvanların yaşam haklarını ihlal etmek istemeyenler için farklı çözümler üretilmiştir. Bu çözümlerin en başında ise geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir kıyafet tanımlarıyla karşımıza çıkan bitki kaynaklı deriler bulunmaktadır. Bitki lifleri kullanılarak, farklı işlemlerden geçirildikten sonra deri görünümün elde edilmesi ile oluşturulan kumaşlardan özellikle giyim sektörü için yeni bir alternatif oluşturulmuştur. Bu alternatif giyim eşyalarından bir tanesi olan elma derisi ayakkabı gibi sürdürülebilir özellikteki aksesuarlar tasarlanarak gelecek için ekolojinin korunması amaçlanmıştır. Bu kategoriye babet, balerin ayakkabısı eklenerek bu alan çeşitlendirilmiştir. Ekolojik denge için canlı yaşamı oldukça önemlidir. Bu noktada hayvan türlerinin oluşum, büyüme ve gelişmesi bitki kökenli canlılara oranla çok daha uzun süreçlerde gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak hayvanların yaşam hakkının ihlali ise ekolojik sistem için çözülmesi gereken sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bireyler de bu sistemi koruma amaçlı olarak, gelişen teknolojiyi alternatifler oluşturmak adına kullanmaktadır. Bu noktada son yıllarda gündeme gelen elma kabuğu derisi elmanın çekirdeğinin ve kabuğunun işlenmesi sonucunda oluşturularak özellikle giyim alanında çığır açmıştır.

Gelecek için Dönüştür ve Sürdür

Tükenebilir kaynakların yanı sıra doğa, insanlığa farklı materyaller sunmuştur. Gelişim ile birlikte teknolojinin hayatlarımıza entegre olması, bu materyallerin kullanılması ve işlenmesi gibi süreçleri kolaylaştırmıştır. Nitekim bakıldığında bitkiden deri kumaş üretimi eski zamanlarda gerçekleştirilemeyecek bir olgu gibi görünse de son yıllarda farklı biçimlerde bu tip üretimlerin yapıldığını görmek mümkündür. Özellikle vegan deri üretimi moda sektöründe yeni bir çağa kapı aralamaktadır. Farklı kategorilerde kullanılabilen deriler, özellikle derinin kullanım alanları arasında en sık rastlanan ürünler olan çanta ve ayakkabı yapımında vegan aksesuar fikri ile yola çıkılarak üretilen elma kabuğundan elde edilmiş deriler ile yeni bir bakış kazanmıştır. Bu bakış sayesinde vegan düsturunu benimseyen bireyler için deri görünümlü alternatiflerin sunulması, doğal ekosisteme katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda geri dönüşümü de içerisinde barındıran üretim süreci doğaya destek olup, geleceği korumak amacı ile teknolojik gelişmelerin pozitif kullanımına da güzel bir örnek oluşturmaktadır diyebiliriz. Bu anlamda DeFacto elma derisi koleksiyonu ile giyim sektöründe sürdürülebilir ve vegan ürünlerle yerini almaktadır. Farklı alternatifler ile karşımıza çıkan ürünler, çanta, cüzdan, toka, taç, şapka gibi özellikle aksesuar kategorisini oluşturmaktadır. Telefon çantası olarak bilinen kullanımı pratik küçük çapraz çantalardan tercih edebileceğiniz gibi bu kategoride bulunan laptop çantası ve el çantası modellerini de inceleyebilirsiniz.

Deri Aksesuarlarda Vegan Farkı

Vegan giyim nedir, sorusu oldukça sık sorulur. Vegan giyim, hayvanların yaşama hakkına saygı duyarak insan kullanımı için canlılara zarar vermeden oluşturulmuş hammaddelerden ortaya çıkan giyim ürünleridir. Özellikle Hindistan cevizi, pamuk, keten bambu gibi lif bakımından zengin ya da kumaş olarak işlenebilir bitkisel kaynaklar sonucunda ortaya çıkan kumaşlardan elde edilen giyim ürünleri arasına elma kabuğundan ve posasından üretilen deri de eklenmiştir. Elma derisi nedir, sorusu da oldukça sık sorulmaktadır. Elma derisi, elmanın çekirdek ve kabuklarının posasının presleme işlemi ile deri haline getirilmesi ile oluşturulan vegan bir deri türüdür. Sürdürülebilir, kullanışlı ve sağlam bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Giyim alanında aksesuarlar kişilerin vazgeçilmez stil parçaları olarak göze çarpmaktadır. Kombinlerin önemli bir tamamlayıcısı olan aksesuarlar ayakkabıdan kemere, tokadan şapkaya, çantadan bijuteri ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Farklı amaçlar için üretilen aksesuarlarda bireylerin en çok tercih ettiği materyallerden bir tanesi de deridir. Özellikle kemer, ayakkabı, çanta ve cüzdan gibi aksesuarlarda nispeten daha uzun ömürlü ve kullanışlı olan deri, vegan düşüncesi için ise negatif bir durumu içerisinde barındırmaktadır. Özellikle hayvanların derisinin işlenerek kullanılmasına karşı çıkan fikir için farklı alternatifler geliştirilmiştir. Bu noktada vegan kıyafet başlığı altında farklı yöntemler geliştirilerek birbirinden çeşitli materyaller oluşturulmuştur. Bu materyallerin en göze çarpanlarından bir tanesi ise elma derisi aksesuar oluşturulmasında kullanılan elma kabuk ve çekirdekleridir. Yeni bir ritim yakalayan giyim sektörü elma ile birlikte istenen deri görünümüne hayvanların yaşam haklarını gasp etmeden bireylerin kullanımına sunmuştur. Aynı zamanda doğa için geri dönüşümü de göz önüne alarak sürdürülebilir aksesuar elde edilmesi de sağlanmıştır. Ekolojik sisteme zarar vermeden ekosistemi korumak adına yola çıkan bu yöntem ile şıklıktan vazgeçmeden geri dönüşüm sağlamak mümkün hale gelmiştir. Bu sayede deri aksesuar tercih edenler için ekolojik bir alternatiftir denilebilir.