90lar modası geri döndü90’lar dönemi günümüzde genç yaşlı herkesin favori dönemlerinden biri. Bu dönemi favori yapan birçok farklı etkenin varlığından söz etmek mümkün. O dönemin müzikleri, Yeşilçam’ın zirve yaptığı o güzel filmleri, o dönemin samimi ilişkileri ve en önemlisi de günümüzde bile herkese ilham olan 90'ların giyim tarzı…

Herkesin gönlünde bir tahta sahip olan bir dönem bu. Özellikle Türkiye’de 90’ların tadı bir başka, bunu da bilen en iyi kesim o dönemin çocukları. Sokakta oynanan oyunlar ve acıkınca yenen salçalı ekmek gibi basit şeyler bile şimdi herkese büyüleyici geliyor. Üstelik bu dönemin büyüsü sadece bundan ibaret değil! O dönemde yaşamamış ya da doğmamış olan 2000 nesli de bu dönemden etkileniyor! Hem de her anlamda… Özellikle de 90'lar giyiminde. Yıl ve teknoloji olarak ileriye de gitsek alışkanlıklarımız ve zevklerimiz değişse de özellikle de giyim tarzı anlamında güvenli alana bir dönüş mevcut. Bu güvenli alan elbette 90'lar kıyafetleri. Bu dönemin kıyafetleri, makyaj stilleri, kullanılan aksesuarları herkese ilham vermeye devam ediyor.

Çok Sevilen 90’lar Modası Geri Döndü!

Bugün giyilen, tercih edilen her kıyafette 90’ların bir izini bulmak mümkün. 90'lar giyim tarzında herkesin kendini bulduğu ve gülümsediği detaylar mutlaka vardır. O döneme ait giyilen her parça ile geçmişe bir yolculuk yapabilir, kendinizi mutlu hatıraların içinde bulabilirsiniz. Günümüzde kadın erkek fark etmeden herkesin 90'lara ait bir kıyafeti mutlaka vardır. Bu nostaljik akımın hayatımıza dahil olması büyük markaların eski koleksiyonlarını yeniden düzenlemesi, ünlü modellerin bu kıyafetleri tercih etmesi ve modaya yön vermesi de etkili. 90’lar kıyafetleri arasında öyle parçalar var ki günümüzde 7’den 70’e herkesin tercih ettiği… Bunlar arasında kolay ve pratik kullanımı ile bel çantaları, şık ve spor alternatifleri ile denim şıklığı, bol ve rahat eşofmanlar, rengarenk makyajlar sayılabilir. Sokağa adımınızı attığınız anda hem kadınları hem de erkekleri bu modaya ait kıyafetler ile görmek mümkün. Modern dünyaya geçiş öncesinde, dijitalleşmeden hemen önceki o süreçte hakim olan bu akım, belki de bu yüzden bu kadar popüler. Günümüzde gerek partilerde, gerek vintage kıyafetlerde gerekse 90'lar tarzı ile üretilen ve modernize edilen kıyafetlerde o nostaljik dokuyu bulmak mümkün.

Geçmişin Tozlu Rafları: 90’lar Erkek Modası

Gelin hep birlikte albümün eski sayfalarına bakar gibi 90'lar erkek modasına bakalım. Buram buram naftalin kokusuna o nostaljik dokuya hazır olun… Her dönemde hakim olan bazı moda trendleri vardır. Bu moda trendleri bazı kıyafetlerin ve önemli parçaların kullanımını yaygınlaştırır. 90'lar modası erkekler için de ilgi çekici bir dönemdir. Renkli kıyafetler, çılgın saç şekilleri, farklı parçaların bir araya getirilmesi buna örnektir. Bu dönemde 80’li yıllara oranla daha sakin, daha sokağı yansıtan kıyafetler hakim. 90'lar giyim tarzı erkek kıyafetleri günümüzde de modernize edilerek yeniden kullanılıyor. Moda, erkekler için de oldukça önemli olan bir olgu, bu sebeple hem günümüzde hem de 90’larda erkekler de giydiklerini özenle seçiyor. Peki, günümüzde de hala kullanılan ve dikkat çeken bu kıyafetler neler?

90lar erkek jeanleriErkek 90'lar Pantolon

90'lar erkek pantolon modellerinde genellikle jean kumaş öne çıkar. Bu dönemde genel bir jean çılgınlığı hakimdir ve 90'larda denim on denim kombinlerini sıklıkla görmek mümkündür. Özellikle erkekler mom jeanler üzerine kot ceketleri sıklıkla tercih eder. 90'lar erkek kot pantolon modellerini kombinlerken önemli olan kural, pantolon olarak tercih edilen jean renginin ceket olarak tercih edilen ile aynı olmasıdır. 90'lar erkek giyiminde bahçıvan tulum modelleri de tercih edilir. Bahçıvan pantolonlar hem cool hem de erkeklerde güçlü bir görünümün simgesi konumundadır. O dönemin fotoğraflarına bakıldığında da erkekleri bu kıyafetler içinde görmek mümkün. 90'lar kıyafetleri arasında erkekler için dikkat çeken ve özellikle de filmlerden ya da fotoğraflardan hatırladığımız diskoda dans eden erkeklerde görülen bir pantolon modeli daha vardır. Bu model elbette 90'lar İspanyol paça pantolonlardır! Dize kadar dar gelen ve oradan itibaren bollaşan bu modelleri günümüzde kadınlar sıkça tercih etse de o dönemde erkeklerin üzerinde görmeye daha alışığız. Bu sebeple 90’lı yıllar denildiği zaman aklınızda canlanan o görüntüde kesinlikle İspanyol paçalar da vardır.

90'lar Erkek Gömlek

O dönemin kıyafetlerinde üst giyim de önemlidir. Üst giyim alternatifleri arasında 90’lar erkek gömlek çeşitleri sık tercih edilenler arasındadır. Bu dönemde tercih edilen gömlekleri zihninizde bir canlandırın… 90’lar gömlekleri arasında oduncu gömlekleri ön plandadır. Oduncu gömlekleri aslında ekoseli modellere verilen isimdir. Kırmızı, kahverengi, siyah, hardal sarısı gibi renklerde üretilen bu gömlek çeşitleri o dönemde erkeklerin üstünde sıklıkla gördüğümüz kıyafetlerden biridir. 90'lar erkek gömlek çeşitlerinde bu tarz modeller, hem önü açık hem de hem de kapalı şekilde giyilir. Sadece o dönemde değil, günümüzde de bu 90'lar stilinin yansımasını erkek kıyafetleri üzerinde görürüz. Özellikle de ekose desenli kalın ceketler, gömlekler hala modadır ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilir. Tıpkı 90’lı yıllarda olduğu gibi günümüzde de o şık ve cool görünümün sırrı sayılabilir.

90'lar boru paça jean modası90’lar Erkek Jeanleri

Erkeklerin giyim tarzı 90'lar modasında genellikle jean modeller üzerine şekillendiğinden bahsetmiştik. 90’lar erkek jeanleri kumaşı ve rengi ile dikkat çeker, ancak dikkatleri üzerine çektiği bir diğer nokta kalıbıdır. Bu dönemde 90’lar jeanleri boru paça olarak üretilir. Kalıp olarak bedene tam oturmaz, bu sayede hareket kabiliyeti de sınırlanmaz. Mom jeanler ve boru paçalar erkeklerin sıklıkla tercih ettiği seçimlerdir. 90'lar kıyafet modasında erkekler ne kadar bool ürünleri tercih ediyorsa, günümüzde de o kadar dar ürünlere yönelir. 90’lı yılların tarzının geri dönmesi ile günümüzde erkeklerin pantolon seçimlerinin değişebileceği öngörülebilir.

90’lar Ceket

Konuşulması gereken bir diğer model ise dış giyim çeşitleridir. Jean ceketler ön plana çıkan ve erkeklerin üstünde en dikkat çeken kıyafetlerden biridir. Üstelik bu ceket modelleri düz renkte değil, aynı zamanda baskılı ve armalı olarak da tasarlanan modellerdir. Günümüzde de tercih edilen bu dış giyim ürününün aslında 90’larda popüler olduğuna Z kuşağının inanması zor…

90’lar Sweatshirt

Tarihe damga vuran bu dönemden bahsederken sweatshirtlere değinmemek olmaz. 90’lar sweatshirtleri gerek bol oluşu, gerek renkleri, gerekse baskılarıyla hala dikkat çeker. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da yaygın olan üniversite baskılı bol sweatshirtler hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen modeller arasında. Günümüzde de devam eden bu akım kolay kolay unutulacak gibi durmuyor.

Günümüzde Popülerliğini Koruyan 90’lar Kadın Modası

Şüphesiz ki 90’lı yıllar bugüne birçok farklı açıdan yön veren bir dönem. Özellikle de giyim tarzı açısından 90’lar modası kadınlar için devrim niteliğinde denebilir. Bu dönemde tercih edilen her kıyafet güncelliğini hala koruyor ve hala tercih ediliyor. Z kuşağı bile hangi döneme ait olduğunu bilmese de 90'lar giyim tarzını kadın ürünlerini tercih ederek temsil ediyor! İşte birbirinden farklı ve özel 90'lar bayan kıyafetleri;

90’lar Kadın Pantolon

Bu modeller arasında öyle parçalar vardır ki bu dönemde giyen herkesi moda dergilerinden çıkmış gibi gösterir. Günlük hayatta tercih edilen mom jeanler kadınların tercih ettiği ve 90'lar sokak modasını yansıtan ürünler arasındadır. 2000’lerden itibaren dar jeanler ön plana çıksa da o dönemde mom kalıplı pantolonlar hem rahatlığı hem de modayı yansıtması ile dikkat çekici bir tercih. Bir diğer 90'lar kıyafet modası kadın alt giyim ürünleri arasında ise kumaş pantolonlar geliyor. Bol kumaş pantolonlar hem crop top gibi kısa üstlerle hem de renkli gömlekler ile bir araya getiriliyor. Üstelik 2000’li yıllarda tersine gidilse de bu dönemde her şey yüksek belli üretiliyor! Günümüzde 90’ların geri döndüğüne dair en büyük kanıtlardan biri de yüksek belin yaygınlaşması olarak görülüyor.

90’lar Elbise

Bu dönemdeki elbiseler adeta gönlümüzde çiçek açtırıyor! Anlayacağınız gibi, 90'lar elbise modelleri arasında çiçek desenlerinin büyük bir yeri var. Gerek mini elbiselerde gerekse uzun elbiselerde kullanılan çiçek desenleri oldukça popülerdi. Günümüzde tek renkli farklı desenli elbiseler moda olsa da çiçek desenli alternatifleri bahar ve yaz aylarında bolca bulmak mümkün. Bu kıyafetler 90'lar kadın modasına damgasını vuran ve iz bırakan modellerden sadece biri…

90’lar Tayt

90’lar giyim modası denildiğinde akla elbette tayt modelleri de geliyor. Kadınlar için 90’lar tayt modelleri hem günlük hem spor giyimin önemli bir parçası. Özellikle de topuktan geçmeli tayt ların yeri bu dönemde bir ayrıdır. Neredeyse tüm dizi ve filmlerde bu ürünler görülebilir. 90'lar spor kıyafetleri arasında gösterilen taytlar ile step dansı yapan kadınlar, tepeden kabartılmış saçlar, pilates topunun etrafında süzülen kadınları da hatırlamak mümkün.

90’lar Takıları

90'lar kombinlerini hangi kıyafetler ile yapabileceğinizi öğrendiniz. Peki, bu görünümü nasıl destekleyebilirsiniz? Elbette 90’lar takılarıyla. Renkli bileklikler, sıralı kolyeler bu dönemde oldukça popüler olan birkaç şeyden biri. 90'lar toka olarak da tek tarafa geçirilen incili tokalar ön plandadır.

90’lar Etek Modelleri

Etekler de modaya yön veren kıyafetlerden biridir. Özellikle mini etekler ve ekose desenleri oldukça dikkat çekicidir. Ekose desenli eteklerin üstüne aynı desenden ve kumaştan üretilen ceketler de tercih edilir ve birlikte kombinlenir.

90’lar Partisi Kıyafetleri ile Eğlencenin Kapısını Aralayın!

Günümüzde eğlenmenin birçok farklı alternatifi bulunur. Bu alternatifler arasında yapılan partilerin yeri ise oldukça büyüktür. Özellikle de konsept partiler insanları bir araya getiren ve eğlenmelerini sağlayan önemli bir organizasyondur. Bu kadar damga vuran 90’lar dönemine özel partiler ise elbette vardır! 90’lar konsept parti, bu dönemi her anlamda ayağınıza getirir. Atıştırmalık olarak o dönemde hakim olan ve sıklıkla tercih edilen ürünler kullanılır, gelen kişiler 90'lara uygun olarak giyinir, ve o dönemin şarkıları çalınarak o dönemde popüler olan dans figürleri ile dans edilir. Nereden bakarsanız bakın eğlenceyi garantileyen keyifli bir organizasyondur.

90lar partisinde ne giyilir90'lar Partisinde Ne Giyilir?

Böyle bir partiye katılacaksanız aklınızdaki en büyük soru ne giyeceğiniz olabilir. 90'lar parti kıyafetlerini tercih ederek ya da evdeki kıyafetleriniz ile partinin yıldızı olmanız mümkün. Çok gösterişli ve ağır bir kombin yapmak istemiyorsanız 90'lar sokak modasını yansıtan kıyafetleri tercih edebilirsiniz ya da kostüm olarak bahçıvan tulumlarını seçebilirsiniz. 90'lar partisi kıyafetleri tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Örneğin, 90'lar kostüm erkekler için ideal bir alternatif olabilir. İşte 90'lar kombini yapmak için tercih edebileceğiniz bazı kıyafetler;

90'lar Partisi Okul Öncesi Çocuklar İçin Eğlenceli Kombinler

Bu partiler ne kadar yetişkinlere yönelik gibi görünse de her dönemde her yaştan insan için yapılabilir. Özellikle anaokulu ve kreş gibi yerlerde çocukların gelişimini desteklemek ve sosyal beceri kazandırmak amacı ile böyle partiler yapılabiliyor. Ebeveynler, endişeye gerek yok… Çocuğunuzu bu kıyafetler içinde görmek sizin de hoşunuza gidecek. 90'lar partisi okul öncesi için öneriler aşağıdaki gibidir;

  • 90'lar kostümleri arasında çocuklar için tulum seçilebilir.
  • 90'lar çocuk kıyafeti olarak ekoseli gömlek ve etekler de seçilebilir.
  • 90'lar çocuk giyimi için renkli eşofmanlar ve taytlar kolaylıkla bulunabilir ve tercih edilebilir.
  • Aksesuar olarak bandana ve taç gibi saç aksesuarları kullanılabilir.

90’lar Aksesuarları ile Kombinlerinizi Tamamlayın

90lar gözlük modası90'larda nasıl giyinilir artık öğrendiniz. Elbette tercih edeceğiniz kıyafetler bu dönemin ruhunu yansıtması açısından önemlidir. Ancak bir diğer önemli olan faktör ise bu kıyafetleri hangi aksesuarlar ile bir araya getirdiğinizdir. Her dönemde olduğu gibi 90’lı yıllarda da aksesuarların büyük bir önemi vardı. Gelin bu aksesuarlara birlikte yakından bakalım.

90’lar Gözlük

Vintage sevenlerin hala tercih ettiği 90'lar gözlük modelleri en önemli aksesuarlardan biridir. Bu modeller genellikle küçük gözlükler olarak karşımıza çıkar. Yüzünüzün boyutu ne olursa olsun gözlerinizi ancak kapatan küçük modeller o dönemde popülerdir. Dikdörtgen ve yana doğru oval modeller sıklıkla tercih edilir.

90’lar Parfümleri

Kim istemez ki güzel kokmayı ve kokusu ile ardında iz bırakmayı? 90’lı yıllarda da güzel kokmak hem kadınlar hem de erkekler için önemliydi. 90'lar parfümlerinde hafif ve karakteristikti. Günümüzde olduğu gibi o zamanlarda da girilen ortamlarda koku ile iz bırakmak önemliydi ve aksesuar olarak özen gösterilen bir seçimdi.

90’lar Toka Modelleri

Saç aksesuarlarının önemli olduğu bir dönem 90’lı yıllar. Özellikle renkli tokalar, kıskaçlı modeller ve pıtpıtlı saç aksesuarlarının kullanımı önemli. Buna ek olarak incili tel toka benzeri modeller de şık bir alternatif olarak kullanılır.

90’lar Bandana

90'lar bandana ve taç modelleri de toka modelleri arasında sayılan önemli aksesuarlardı. Eğer saç açık bırakılıyorsa fönlü saçın önüne takmak oldukça modaydı. Arkada kalan tepe kısım ise krepelenip kabartılırdı. Bu şekilde bandana kullanarak şık bir görünüm yakalanabilir.

90’lı Yılların Spor Ayakkabıları ile Günümüz Kombinleri

90’lar modası Türkiye’de ve Dünyada ortamlara damga vuran bir moda akımı. Bu akımda spor ayakkabıların yeri de oldukça büyük. 90’larda üretilen spor ayakkabı modelleri günümüzde hala üretiliyor ve tercih ediliyor. Genel olarak bu dönemde bileği kaplayan uzun spor ayakkabı modelleri hakimdi. Dünyaca ünlü markaların ürettiği modeller genç yaşlı demeden herkesin tercih ettiği modeller arasında. 90’lar ayakkabı modelleri arasında günlük hayatta tercih edilen bez ayakkabılar da oldukça popüler. Günümüzde de tercih edilen bu beyaz ayakkabılarda özellikle kırmızı renk ön planda olur. Buna ek olarak yaz aylarında da 90’lar lastikli sandalet modelleri sıklıkla tercih edilir. Günümüzde lastikli sandalet modelleri ipli modeller ile modernize edilse de özellikle de spor ayakkabılarda günlük rahat kombinler yapmak mümkün. Bez ayakkabılar elbiselerin ve yüksek belli şortların altına hala tercih ediliyor, bilekli modelleri ise özellikle Z kuşağı tarafından sıklıkla kullanılıyor.

90’lar Spor Kıyafetleri Seçenekleri

90'lar Türkiye modasını bir düşünün ve o dönemin Yeşilçam filmlerini bir hatırlayın… Hem 90'lar sokak modasının hem de spor yaparken giyilen kıyafetlerin bir standardı vardır. Türk filmlerinde kadınlar spor yaparken, dans ederken renkli ve bilekten geçirmeli taytlar ile görmek mümkündür. Buna ek olarak kadınlar için kısa üstler de oldukça popüler olarak tercih edilir. Gerek spor yaparken gerekse step dansı gibi o dönemde öne çıkan dansları öğrenirken bu tarz ürünler tercih edilir. Üretlik sadece Türkiye’de değil, Dünya’nın her yerindeki film ve dizilerde buna benzer bir görünüm görmek mümkündür. Renkli taytlar günümüzde de moda olan ürünler arasındadır ve geçmişi 90'lara dayanır. Kırmızı, mavi, açık yeşil, bej gibi renklerde üretilen taytlar geçmişin bir yansıması olarak sayılabilir.

90'lar Eşofman Modası

Hababam Sınıfı filmlerini neredeyse herkes izlemiştir. Filmler o yıllarda çekilmese de 90’lar stiline ilham olan kıyafetlerin ilk izlenimlerini bu filmlerde görmek mümkündür. Örneğin Badi Ekrem ve kırmızı eşofmanları… 90'lar eşofmanları hem bol hem de genellikle naylon benzeri kumaşlardan üretilen ürünler arasındadır. Özellikle genç kesim arasında oldukça yaygın bir spor giyim çeşididir. 90'lar kış modasında da sweatshirtler ile tercih edilen bir üründür. Yaz aylarında ise 90'lar tişörtleri ile birlikte kombinlenebilir. Bu döneme ait tüm giysi ve aksesuar çeşitlerini DeFacto’dan inceleyerek sipariş verebilir, bu moda akımını yaşatmaya devam edebilirsiniz.